SOS TELEFON (0-24) 0800 333 883

namijenjen za hitnoće, isključivo žrtvama obiteljskog nasilja

Što nam kažu brojke?

U okviru obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u organizaciji Policijske uprave primorsko–goranske i Udruge UZOR u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, održan je u petak, 22. rujna okrugli stol pod nazivom: „Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji?“, namijenjen stručnjakinjama i stručnjacima koji se u svom djelokrugu rada bave i problematikom obiteljskog nasilja. Sudionice/ci su se posebno osvrnuli na prisutni trend povećenja broja kaznenih prijava, povećano traženje pomoći i podrške od strane žena žrtava nasilja, kao i predstojeće izmjene zakonske regulative. Posebno je naglašena važnost dostupne i adekvatne podrške te popratnih usluga koje odgovaraju na potrebe žrtava, kao i stručnog pristupa koji uvažava iskustvo nasilja. Iznijete su i nove socijalne i programske/projektne usluge, primjerice podrška stanovanju i osposobljavanju koja je dostupna u sklopu novog programa Udruge UZOR koji se nadograđuje na dosadašnje usluge pa se tako i zove “Nadogradnja u pružanju podrške žrtvama nasilja”.

Također, danas, 25. rujna 2023.g. u Zagrebu, sudjelujemo na radnom sastanku organizacija koje pomažu ženama žrtvama nasilja i nasilja u obitelji i organizacija koje provode psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji kao organizacija koja se bavi navedenom temom u oba područja što je velika rijetkost u RH. Važno je napomenuti da se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u RH obilježava u spomen na tri ubijene žene na Općinskom sudu u Zagrebu 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice, suprug ubio suprugu te sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku, ali i na sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote.

Ostali projekti

Novosti

16 dana aktivizma

Tijekom svih 16 dana aktivizma, od Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad žena (25.11) do Dana ljudskih prava (10.12.), ali i tijekom cijele godine nastojimo biti vidljivi i stavljati naglaske na važnost izgradnje društva koje je tu za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji i koje olakšava i potiče njihov oporavak od posljedica izloženosti nasilnim ponašanjima. Bilo da potičemo i educiramo stručnjake u razumijevanju posljedica i njihovom prevladavanju bilo da osvještavamo širu javnost i dijelimo iskustva i načine na

Novosti

Humanitarno natjecanje: Snagom protiv nasilja!!

Active centar organizira sada već tradicionalno, 7. po redu humanitarno natjecanje SNAGOM PROTIV NASILJA. Simbolično, ove godine i samo natjecanje je upravo danas, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Cilj natjecanja je je osvijestiti okolinu da je nasilje svugdje oko nas, ali da svatko tko ga u bilo kojem obliku proživljava IMA PODRŠKU KOD NAS – uvijek, ne samo jednom godišnje kažu naši Activovci! Sav prikupljeni novac uplatit će upravo nama i tako nas podržati u radu sa