Što nam kažu brojke?

U okviru obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u organizaciji Policijske uprave primorsko–goranske i Udruge UZOR u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, održan je u petak, 22. rujna okrugli stol pod nazivom: „Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji?“, namijenjen stručnjakinjama i stručnjacima koji se u svom djelokrugu rada bave i problematikom obiteljskog nasilja. Sudionice/ci su se posebno osvrnuli na prisutni trend povećenja broja kaznenih prijava, povećano traženje pomoći i podrške od strane žena žrtava nasilja, kao i predstojeće izmjene zakonske regulative. Posebno je naglašena važnost dostupne i adekvatne podrške te popratnih usluga koje odgovaraju na potrebe žrtava, kao i stručnog pristupa koji uvažava iskustvo nasilja. Iznijete su i nove socijalne i programske/projektne usluge, primjerice podrška stanovanju i osposobljavanju koja je dostupna u sklopu novog programa Udruge UZOR koji se nadograđuje na dosadašnje usluge pa se tako i zove “Nadogradnja u pružanju podrške žrtvama nasilja”.

Također, danas, 25. rujna 2023.g. u Zagrebu, sudjelujemo na radnom sastanku organizacija koje pomažu ženama žrtvama nasilja i nasilja u obitelji i organizacija koje provode psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji kao organizacija koja se bavi navedenom temom u oba područja što je velika rijetkost u RH. Važno je napomenuti da se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u RH obilježava u spomen na tri ubijene žene na Općinskom sudu u Zagrebu 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice, suprug ubio suprugu te sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku, ali i na sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote.

Humanitarne karnevalske donacije

Ovogodišnji Humanitarni karnevalski gala party, koji je održan u sklopu ovogodišnjeg Riječkog karnevala, namijenio je svoj prikupljeni iznos Udruzi UZOR! Prikupljenih 15.000,00 eura nam je i svečano primopredano u Salonu Grada Rijeke, a predaji donacije prisustvovali su riječki gradonačelnik Marko Filipović, zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, direktor Turističke zajednice grada Rijeka Petar Škarpa, predsjednik Rotary Cluba Rijeka – Sv.Vid Kristijan Zulle, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke Karla Mušković. Donaciju je u ime Udruge