SOS TELEFON (0-24) 0800 333 883

namijenjen za hitnoće, isključivo žrtvama obiteljskog nasilja

Što nam kažu brojke?

U okviru obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u organizaciji Policijske uprave primorsko–goranske i Udruge UZOR u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, održan je u petak, 22. rujna okrugli stol pod nazivom: „Što nam kažu brojke o nasilju u obitelji?“, namijenjen stručnjakinjama i stručnjacima koji se u svom djelokrugu rada bave i problematikom obiteljskog nasilja. Sudionice/ci su se posebno osvrnuli na prisutni trend povećenja broja kaznenih prijava, povećano traženje pomoći i podrške od strane žena žrtava nasilja, kao i predstojeće izmjene zakonske regulative. Posebno je naglašena važnost dostupne i adekvatne podrške te popratnih usluga koje odgovaraju na potrebe žrtava, kao i stručnog pristupa koji uvažava iskustvo nasilja. Iznijete su i nove socijalne i programske/projektne usluge, primjerice podrška stanovanju i osposobljavanju koja je dostupna u sklopu novog programa Udruge UZOR koji se nadograđuje na dosadašnje usluge pa se tako i zove “Nadogradnja u pružanju podrške žrtvama nasilja”.

Također, danas, 25. rujna 2023.g. u Zagrebu, sudjelujemo na radnom sastanku organizacija koje pomažu ženama žrtvama nasilja i nasilja u obitelji i organizacija koje provode psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji kao organizacija koja se bavi navedenom temom u oba područja što je velika rijetkost u RH. Važno je napomenuti da se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u RH obilježava u spomen na tri ubijene žene na Općinskom sudu u Zagrebu 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice, suprug ubio suprugu te sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku, ali i na sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote.

Ostali projekti

Novosti

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ: “NeVidljive osobe starije životne dobi”

Na petoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko goranske županije Paula Bogović, članica Povjerenstva, uvodno je predstavila usluge za žrtve nasilja dostupne u PGŽ. Stavila je naglasak na novorazvijen usluge te potrebe koje postoje u zajednici. Nakon nje, Rada Borić predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba predstavila je kampanju i istraživanje koje su pokrenuli: “NeVidljive osobe starije dobi”. Rezultati navedenog istraživanja pokazuju da je od 1430 ispitanica i ispitanika koji su ispunili upitnik, čak 19,3 posto, ili svaka peta

Novosti

Najava: otvorena vrata 2024

Otvorena vrata Udruge UZOR održat će se 6.6.2024.g. od 10,00 do 18,00 sati. Tijekom otvorenih vrata Udruge na raspolaganju građanima bit će stručne djelatnice i djelatnici Udruge; psiholog/inje, socijalna radnica, pedagoginja kako bi se mogli informirati i/ili uključiti u brojne programe koje UZOR provodi u sklopu programskih područja: zaštite i podrške mentalnom zdravlju djece i mladih te suzbijanja nasilja nad ženama i djecom i nasilja u obitelji. Ovo događanje održat će se u sklopu manifestacije “Otvorena vrata udruga DOVU 2024″