SOS TELEFON (0-24) 0800 333 883

namijenjen za hitnoće, isključivo žrtvama obiteljskog nasilja

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ: “NeVidljive osobe starije životne dobi”

Na petoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko goranske županije Paula Bogović, članica Povjerenstva, uvodno je predstavila usluge za žrtve nasilja dostupne u PGŽ. Stavila je naglasak na novorazvijen usluge te potrebe koje postoje u zajednici. Nakon nje, Rada Borić predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba predstavila je kampanju i istraživanje koje su pokrenuli: “NeVidljive osobe starije dobi”.

Rezultati navedenog istraživanja pokazuju da je od 1430 ispitanica i ispitanika koji su ispunili upitnik, čak 19,3 posto, ili svaka peta osoba starije životne dobi (65+) doživljava ili je doživjelo neki oblik nasilja, a među njima je 90 posto žena.

Najviše ispitanica i ispitanika doživjelo je psihičko nasilje, njih 34 posto, zanemarivanje njih 23 posto, potom ekonomsko nasilje 19,9 posto, uznemiravanje 15 posto te fizičko nasilje 7,8 posto. Najviše počinitelja nasilja – čak 59,5 posto su članovi obitelji, supružnik, partner ili djeca, a odmah iza nasilja doživljenog u obitelji slijedi institucionalno nasilje. U čak 16,7 posto slučajeva ispitanici iskazuju da su nasilje doživjeli od zaposlenika domova umirovljenika, liječnika ili zdravstvenog osoblja te zaposlenika socijalnih službi i drugih u državnim institucijama.

Nekad nasilje završava tragično pa su samo prošle godine u Hrvatskoj četiri žene ubili njihovi sinovi. Porazna je činjenica i da 81 posto žrtava nasilja nije prijavilo nasilje, jer ispitanice ne vjeruju da bi njihova prijava išta promijenila. Oni koji su se ipak ohrabrili ili odlučili prijaviti nasilje ili su se potužili, činili su to najčešće članu obitelji, prijateljima i potom liječnicima.

Zabrinjavajuće je i da 35 posto ispitanika u svojoj bliskoj okolini znaju za ljude starije od 65 godina koji doživljavaju nasilje, a najčešće je riječ o zanemarivanju i psihičkom nasilju, što govori kako je nasilje prema starijim osobama još prisutnije nego što pokazuju rezultati istraživanja.

Ostali projekti

Novosti

Svjetski dan mentalnog zdravlja

Umjesto Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se obilježava svake godine 10. listopada, u UZORu smo obilježili_e tjedan mentalnog zdravlja, iako zapravo brizi o mentalnom zdravlju posvećujemo svaki dan i svaku našu aktivnosti. Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se od 1992. godine kada su Svjetska federacija za mentalno zdravlje i Svjetska zdravstvena organizacija pokrenule obilježavanje s ciljem ulaganja u sustav podrške i promicanja mentalnog zdravlja. O važnosti brige za #mentalnozdavlje, o vjerovanjima o osobama s teškoćama mentalnog zdravlja, o odlascima kod

Novosti

UZORno putovanje u Fužine

Jučerašnji dan nismo mogli_e bolje provesti! U Rijeci smo s mladima sjeli_e na vlak (prijevozno sredstvo koje premalo koristimo, a koje nam je jučer omogućilo predivnu vožnju kroz krajolik Primorsko-goranske županije), a izašli u Fužinama gdje smo proveli cijeli dan i gdje smo zajedno stvorili_e novu priliku za zabavu i učenje. Izlet u kojem je svaka mlada osoba bila znatiželjna za nova iskustva i nova znanja, osvijestio je nas odrasle koliko su naši mladi i mlade znatiželjni_e, otvoreni_e i puni_e