SOS TELEFON (0-24) 0800 333 883

namijenjen za hitnoće, isključivo žrtvama obiteljskog nasilja

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova PGŽ: “NeVidljive osobe starije životne dobi”

Na petoj sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko goranske županije Paula Bogović, članica Povjerenstva, uvodno je predstavila usluge za žrtve nasilja dostupne u PGŽ. Stavila je naglasak na novorazvijen usluge te potrebe koje postoje u zajednici. Nakon nje, Rada Borić predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba predstavila je kampanju i istraživanje koje su pokrenuli: “NeVidljive osobe starije dobi”.

Rezultati navedenog istraživanja pokazuju da je od 1430 ispitanica i ispitanika koji su ispunili upitnik, čak 19,3 posto, ili svaka peta osoba starije životne dobi (65+) doživljava ili je doživjelo neki oblik nasilja, a među njima je 90 posto žena.

Najviše ispitanica i ispitanika doživjelo je psihičko nasilje, njih 34 posto, zanemarivanje njih 23 posto, potom ekonomsko nasilje 19,9 posto, uznemiravanje 15 posto te fizičko nasilje 7,8 posto. Najviše počinitelja nasilja – čak 59,5 posto su članovi obitelji, supružnik, partner ili djeca, a odmah iza nasilja doživljenog u obitelji slijedi institucionalno nasilje. U čak 16,7 posto slučajeva ispitanici iskazuju da su nasilje doživjeli od zaposlenika domova umirovljenika, liječnika ili zdravstvenog osoblja te zaposlenika socijalnih službi i drugih u državnim institucijama.

Nekad nasilje završava tragično pa su samo prošle godine u Hrvatskoj četiri žene ubili njihovi sinovi. Porazna je činjenica i da 81 posto žrtava nasilja nije prijavilo nasilje, jer ispitanice ne vjeruju da bi njihova prijava išta promijenila. Oni koji su se ipak ohrabrili ili odlučili prijaviti nasilje ili su se potužili, činili su to najčešće članu obitelji, prijateljima i potom liječnicima.

Zabrinjavajuće je i da 35 posto ispitanika u svojoj bliskoj okolini znaju za ljude starije od 65 godina koji doživljavaju nasilje, a najčešće je riječ o zanemarivanju i psihičkom nasilju, što govori kako je nasilje prema starijim osobama još prisutnije nego što pokazuju rezultati istraživanja.

Ostali projekti

Novosti

Natječaj za zapošljavanje:

Pozivamo sve zainteresirane osobe, a među njima one koje udovoljavaju osnovnim uvjetima natječaja, da se prijave na natječaj za radno mjesto: IZVODITELJICE PROGRAMA/SOCIJALNE RADNICE U SAVJETOVALIŠTU I SKLONIŠTU ZA ŽENE I DJECU ŽRTVE NASILJA U OBITELJI VRSTA UGOVORA: ugovor o radu na neodređeno vrijeme uz probni rok od 6 mjeseci Radno mjesto podrazumijeva – neposredan rad s korisnicima/ama (prijam i otpust korisnica, opservaciju, izradu, evaluaciju i praćenje individualnih programa rada, pripremu za osamostaljivanje i osnaživanje pružanje podrške pri obavljanju svakodnevnih

Novosti

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Zato jer je prevencija jedan od najvažnijih faktora u borbi protiv nasilja nad ženama, u petak 22. studenog 2024. u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke održana je radionica pod nazivom „Od nasilja do poštovanja“ na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama u kojoj su sudjelovali učenici 2.b razreda Prve riječke hrvatske gimnazije. Radionicu su organizirale i vodile policijska službenica za nadzor i planiranje – za prevenciju, Ingrid Mavrić i psihologinje UZOR-a Paula i Duška te savjetnica Danijela