SOS TELEFON (0-24) 0800 333 883

namijenjen za hitnoće, isključivo žrtvama obiteljskog nasilja

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22.9. sudjelovali smo na sjednici Nacionalnog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te ujedno potpisali dodatak ugovoru kojim se osiguravaju sredstva za očekivano povećanje troškova smještaja za žene i djecu žrtve nasilja koje su smještene u Skloništu s obzirom na značajno povećanje cijene energenata i hrane.

Istim povodom 21.9. u prostorijama UZORa organizirali smo sastanak neformalne Riječke mreže pružatelja psihosocijalne podrške žrtvama nasilja, s predstavnicama organizacija i institucija te stručnjakinja za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja  gdje smo fokus svoga promišljanja usmjerili na potrebe žena žrtava nasilja u obitelji, a posebno u lokalnoj zajednici. Istaknuta je važnost kvalitetne suradnje u cilju pružanja adekvatne, sveobuhvatne  i pravovremene podrške žrtvama nasilja s posebnim naglaskom na kvalitetnu procjenu rizika te edukaciju i empatiju pomagača.

Kroz navedene aktivnosti, a posebice kroz svakodnevni neposredni rad u UZORu dajemo doprinos borbi protiv nasilja nad žena i nastojimo dati doprinos povećanju sigurnosti svih žena.

Podsjetimo da se u Hrvatskoj se 22. rujna obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na ubojstvo koje se dogodilo na današnji dan 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu suprug ubio suprugu te sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku, ali i na sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote, a kojih je samo u prvih osam mjeseci ove godine bilo čak 11.

 

Ostali projekti

Novosti

7. međunarodna konferencija o dijaloškim praksama u Sarajevu

Početkom travnja Sarajevo nas je okupilo na  međunarodnoj konferenciji o dijaloškim praksama. Kroz bogat program, koji je obuhvatio teme od dijaloških praksi u obrazovanju, zdravstvu i socijalnom radu, do metoda za prevazilaženje kolektivnih sjećanja koja i dalje oblikuju naše društvene i međuljudske odnose, svakim danom konferencije postajalo je jasno koliko je dijalog ključan za iscjeljenje rana prošlosti. Na različitim jezicima i u različitim kulturnim nijansama, razgovori su tekli slobodno, a međusobno razumijevanje postojalo sve dublje. Konferencija je bila više od

*fotografija preuzeta s interneta
Novosti

Svjetski dan sreće! Ili privilegije?

Dok slavimo Svjetski dan sreće, važno je podsjetiti se da ona nije isključivo stvar izbora. Da, mnogi od nas imaju moć oblikovati svoju sudbinu i birati svoj put, ali često zaboravljamo da nisu svi krenuli s istih početnih pozicija. Dok su neki rođeni s kartama koji im služe da s lakoćom  doskoče nekoliko polja naprijed, drugi moraju prevladati prepreke koje nisu sami postavili. Sreća, u tom kontekstu, nije rezultat vlastite zasluge, nego privilegije koja nam je dodijeljena pri rođenju –