Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 22.9. sudjelovali smo na sjednici Nacionalnog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te ujedno potpisali dodatak ugovoru kojim se osiguravaju sredstva za očekivano povećanje troškova smještaja za žene i djecu žrtve nasilja koje su smještene u Skloništu s obzirom na značajno povećanje cijene energenata i hrane.

Istim povodom 21.9. u prostorijama UZORa organizirali smo sastanak neformalne Riječke mreže pružatelja psihosocijalne podrške žrtvama nasilja, s predstavnicama organizacija i institucija te stručnjakinja za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja  gdje smo fokus svoga promišljanja usmjerili na potrebe žena žrtava nasilja u obitelji, a posebno u lokalnoj zajednici. Istaknuta je važnost kvalitetne suradnje u cilju pružanja adekvatne, sveobuhvatne  i pravovremene podrške žrtvama nasilja s posebnim naglaskom na kvalitetnu procjenu rizika te edukaciju i empatiju pomagača.

Kroz navedene aktivnosti, a posebice kroz svakodnevni neposredni rad u UZORu dajemo doprinos borbi protiv nasilja nad žena i nastojimo dati doprinos povećanju sigurnosti svih žena.

Podsjetimo da se u Hrvatskoj se 22. rujna obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na ubojstvo koje se dogodilo na današnji dan 1999. godine, kada je na ročištu tijekom brakorazvodne parnice na zagrebačkom Općinskom građanskom sudu suprug ubio suprugu te sutkinju i odvjetnicu, a teško ranio zapisničarku, ali i na sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote, a kojih je samo u prvih osam mjeseci ove godine bilo čak 11.