22.9. - Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama - poziv na obilježavanje

Utorak, 19.9.2017.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 2004.g. kada ga je Hrvatski sabor proglasio u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22.9.1999. godine. 

Tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio je suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Harju Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec te teško ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina.

Pozivamo sve građane/ke da nam se pridruže 22.9. u 11,30 ispred Informativnog centra za prevenciju kriminaliteta PU PG, Dolac 7b, gdje će se formirati povorka i krenuti prema Korzu. U povorci će se nositi crni baloni, po jedan za svaku ubijenu ženu, 336 u zadnjih 15 godina. Simbolično će se pustiti u zrak u 12,05 kako bi se naglasilo da je za njih sada već kasno!